Novinky

Pět tipů, jak využít sílu barev v interiéru

Interior Design | 25. 03. 2015

Když se nastěhujete do nového bytu, všechny stěny bývají standardně vymalované na bílo. Barvy ale mohou interiér oživit, dodat mu individualitu a v neposlední řadě působí i na náladu a psychickou pohodu. Designové interiéry si zaslouží probudit pomocí barev!

1. Více prostoru

Přestože bílá bývá považována za barvu, která pokoj opticky zvětší, daleko lépe v tomto ohledu fungují jasné odstíny, kupříkladu žlutá. „Žlutá mi vždycky připadala příliš výrazná a křiklavá. Pak jsem ale u byla u kamarádky a moc se mi líbil její dětský pokoj  a já marně přemýšlela, čím to je,“ vysvětluje třicetiletá Markéta, proč se pro ni žlutá stala univerzální barvou pokojů. „Pokoj byl vymalovaný nažluto, ale já si toho vůbec nevšimla – jen mi připadal příjemný, zalitý sluncem, optimistický. “Jak tedy vybrat správný nátěr v obývacím pokoji? Zamyslete se, zda chcete v pokoji odpočívat, nebo naopak se bavit, hrát hry nebo se zabývat koníčky.

Tip: Příjemný povrch na pohled i dotyk zaručí betonová stěrka by Marius Aurenti. Na výběr nabízí 29 matných barev pro přirozených vzhled a 16 minerálních odstínů pro výrazný efekt. Barvy tak skvěle zdůrazní designový interiér v rustikálním nebo moderním vzhledu.

2. Chuť k jídlu

Červená barva podporuje chuť k jídlu. Klidně ji použijte jen na jednu stěnu kuchyně, nebo na doplňcích. Další vhodnou barvou do kuchyně nebo jídelny je žlutá.

Tip: Červená zvyšuje krevní tlak, modrá snižuje.  Tyto barvy mají také vliv na výkonnost při sportu - sportovci oblečení v červeném dresu porazili protivníky oblečené v modrém v 60 %. Červený nátěr v obývacím pokoji je tedy vhodný, pokud máte hodně návštěv a svůj volný čas trávíte aktivně. Pro bydlení ve francouzském stylu můžete zvolit třeba kombinaci červené a přírodního dřeva nebo cihly.

 

3. Kreativita a přesnost

Pokud pracujete z domova, vymalujte aspoň jednu stěnu podle povahy vaší práce. Červená barva prokazatelně zlepšuje soustředění na detail, jak dokázala americká studie (http://www.nytimes.com/2009/02/06/science/06color.html?_r=0). Účetní, právníci a korektoři proto fungují lépe v červeném prostoru, tvořivé profese naopak v modrém. Modrá je barva kreativity a nových nápadů.

4. Teplo domova

Přestože se to může zdát neuvěřitelné, teplé odstíny barev, oranžová a červená zvyšují pocitovou teplotu místnosti. V místnosti vymalované oranžovou  lidé pociťovali zimu, až když teplota klesla na 11 ­ stupňů. V modré místnosti jim byla zima už při 15 stupních. Barevné stěny navíc odrážejí nebo absorbují teplo a světlo, což je nejmarkantnější u bílé (chladná, odráží světlo a teplo) a černé (absorbuje teplo a světlo). Pokud je pro vás toto téma důležité, zeptejte se u každé barvy na LRV (Light Reflectance Value, hodnota odrazu světla), kdy 100 je největší odraz bílé barvy a 0 maximální absorpce světla a tepla u barvy černé..

Kombinace svěží modré s bílou je příjemně chladivá v letních měsících, navozuje svěží a čistý pocit. Modro-bílá je populární ve všech zemích kolem Středozemního moře právě pro svůj chladivý a relaxační účinek. Pro bydlení ve francouzském stylu je tedy modrá a bílá barva nátěru obývacího pokoje skvělá Tepelný komfort je důležitý i pro designový interiér, pokud se chcete příjemně cítit a v bytě si užívat pohody při odpočinku. Nejdůležitější je z tohoto pohledu nátěr v obývacím pokoji, kde trávíte nejvíce času.

Tip: Chcete využít síly barev pro každé roční období a nechce se vám malovat celý byt? Vyzkoušejte napínané stěny Clipso, které vám umožní komfortně změnit barvu pokoje během pár minut.

5. Relaxace

Modrá, zelená, fialová nebo levandulová navozují pocit klidu a skvěle se hodí do ložnice a koupelny. Čím sytější barva, tím výraznější vizuální efekt a také větší vliv na psychiku.  Pastelové, jemné barvy jsou vhodné i pro dětské pokoje, zatímco výrazné odstíny mohou děti rušit a způsobovat neklid. Pro dětské pokoje je vhodná i zelená barva, která uklidňuje. Ta navíc zlepšuje i fyzické zdraví – pacienti, kteří měli okna do zeleně nebo pokoj vymalovaný zelenou barvou, se uzdravili rychleji než ostatní. Právě zelená a žlutá jsou v poslední době stálicí  mezi interiérovými barvami. Žlutý nátěr v obývacím pokoji je optimistický a příjemný na pohled. Pro bydlení ve francouzském stylu zvolte béžovou, bílou nebo jemné odstíny modré.

Tip: Růžová prokazatelně snižuje agresivitu, jak dokázaly pokusy s vězni.  Má také negativní vliv na sportovní výkony, a proto se někdy šatny určené pro hostující týmy vymalovávají právě růžovou.

Barvy-nebarvy?

Bílá, černá a šedá mají v interiérovém designu zvláštní postavení. Černá stěna zaujme na první pohled. Kromě teenagerů si ji oblíbili designéři a umělci, protože je velmi jednoduchým způsobem, jak dodat prostoru dramatičnost a výjimečnost. Šedá je elegantní a nenápadná, výborně se hodí do studovny nebo do obývacího pokoje. Pokud je ale používaná na více místech v bytě, může ve výsledku působit nepříjemně a... šedivě. Do jedné místnosti je ale výbornou univerzální volbou. Šedá barva nátěru v obývacím pokoji bude dobrou volbou pro bydlení ve francouzském stylu.

Bílá je univerzální, nikoho neurazí, a proto je stále nejčastější barvou. Bílá je z pohledu grafika sice jen jedna, pro potřeby interiérových barev ale existují desítky odstínů bílé. Může jít o tradiční teplé odstíny (béžová, krémová, s příměsí červené apod.) nebo moderní studené odstíny bílé. Bílá s červeným nádechem skvěle doplní dřevěný nábytek, k interiéru ve výrazných barvách se lépe hodí bílá s modrým odstínem.

Jak jste si vymalovali stěny vy? Podělte se s námi o svoje tipy a zkušenosti.

 

© 2014 Všechna práva vyhrazena